Květina měsíce

Modřenec

Modřenec

Modřenec (lat. Muscari) je na jaře kvetoucí cibulovina, která se vyskytuje na spoustě českých zahrádek. Rychle zplaňuje a tak se snadno stává, že z několika vysazených cibulek je po několika letech krásný trs. V březnu a dubnu bývá také dostupná jako narychlená rostlina v květinářstvích a hobby marketech a ačkoli jsou takto napěstované modřence určené jen jako jednorázová dekorace, po vysazení na zahrádku nebo do venkovního květináče nám může pěkně kvést i následující roky.

Méně známé užití v našem prostředí má jako řezaná květina. Většina těchto řezaných kultivarů je dostupná jen poměrně krátkou dobu (duben, některé i únor a březen), což z nich dělá poměrně vzácnou sezónní záležitost. Při jejich zapracování do kytic musíme vzít v úvahu jejich krátké stonky – jsou proto vhodné do menších váz, do svatebních kytic, korsáží a podobně. Trvanlivost řezaných modřenců je omezená jen na několik dní.

Barevná škála květů modřenců se stále rozšiřuje – od sytých tmavě modrých přes světlé nebesky modré až k bílým kultivarům. Modré můžeme použít ve variantách „tón v tónu“ s jinými jarními modro-fialovými květy. Bílé jsou více univerzální a budou krásné třeba v pastelových kombinacích. Modřencům to nejlépe sluší v kombinaci s ostatními zahradními květinami, které jsou zrovna v sezóně – pryskyřníky, hyacinty, tulipány, čemeřice…

Podívejte se sami, jaké dokonalé kombinace lze s modřenci vytvářet: Pinterest

Sdílet:

Leave a Comment

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *