Pokojovky

Pokojové rostliny, které musíte mít doma

Zamioculcas,

aneb, rostlina, která vás přežije. Pokud ji neutopíte. Nejlépe zalít jednou za čtrnáct dnů a v mezičase si jí vůbec nevšímat. Až pod nánosem prachu nepůjde rozeznat zelená barva listů, oprašte. Pokud doma máte zvědavé zvířecí tlamičky, Zamio dejte někam mimo dosah – šťáva této rostliny údajně obsahuje zdraví nebezpečné krystalky. Osobně nemohu potvrdit, moje číča tuhle kytku obvykle ignoruje.

Zamioculcas

Syngonium,

aneb, rostlina, která přežije Zamioculcas. Doma mám jednu, která se mnou je už od mého dětství. Zalévejte jednou do týdne, ale když je nutné, rostlina vydrží i déle bez vody. Až vás bude rozčilovat, jak se vytahuje, ustřihněte ji – obrazí novými listy a vydrží chvíli kompaktní. Ustřihnutou část můžete nechat zakořenit ve vodě. Zvládá stinnější místo, ale když má víc světla, listy se jí více vybarví.

Sansevieria,

univerzální kytka. Chytré knihy doporučují pěstovat pouze na přímém slunci, v praxi bude fungovat i ve stínu. Na sluníčku zalévejte jednou za týden, ve stínu méně. Známe ji taky jako „tchýnin jazyk“ a zájem o ni poslední dobou roste. Vypadá skvěle v hladkých, minimalistických interiérech i ve stylovém retro prostředí. Oprašování odpadá, protože prach se nemá kam usadit.

Sansevieria

Spathiphyllum,

domácí čistička vzduchu. Dokáže ze vzduchu odfiltrovat velké množství různých toxických látek včetně plísní, takže je vhodná hlavně do chronicky zavlhlých místností. Když má nedostatek vody, snadno ovadne, ale po zalití se rychle vzpamatuje. Pozor, podobně se tváří i když je přelitá, takže nejdřív kontrolně zabodněte prst do zeminy. Pokud zemina neulpí na prstech a pocitově je suchá, můžete zalít. Pokud delší dobu nekvete, dopřejte jí víc světla nebo přesaďte do většího květináče. Možná ji znáte pod českým názvem „lopatkovec„.

Saintpaulia,

neboli africká fialka. Potřebuje více světla a zalévat dospodu do podmisky – při zalévání shora může začít hnít. Jinak je nenáročná a krásná, vleze se na každý parapet a snadno si ji namnožíte z odlomeného listu, který zakořeňuje v substrátu. Má nespočet variant: jednoduchá nebo plnokvětá, bílá, růžová, modrá, dvoubarevná…

Saintpaulia

A která vede u Vás?

Sdílet:

Leave a Comment

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *