Floristika

Řezané květiny a jejich životnost

„A vydrží to ve váze aspoň týden?“ – jedna z nejčastějších otázek, na které musí květinář či florista odpovídat. Je to takový český nešvar, když už za něco zaplatím, tak se na to chci dívat co nejdéle. Ale ono to s tou životností není až tak černobílé.

Řezané květiny by v květinářstvích měly být skutečně vždy co nejčerstvější s co nejlepší výdrží. Růže by měly mít pevnou hlavičku, pivoňky by měly být alespoň částečně zavřené, tulipány zavřené a nevytažené, hortenzie musí mít pevné okvětní plátky. Spolehlivě se čerstvost květin pozná také obvykle podle stavu listů. Jenže majitelé obchodů se snaží prodat vše, i to, co by už neměli, a tak se často můžeme setkat třeba s přechlazenými růžemi, které po donesení domů sklopí hlavu.

flover.cz
Chryzantémy vydrží dlouho, růže o něco méně, nejdříve odejdou srdcovky a heřmánek

Životnost květin je dána jednak druhově (čerstvá chryzantéma až 3 týdny X čerstvá astrancie pár dní), tak péčí. Všechny květiny potřebují pravidelně vyměňovat vodu a většina květin potřebuje také časté seřezávání nejspodnější části stonků. Jen tak se dá nejlépe oddalovat proces hniloby, který vždy nastane. Můžeme si pomoci přidáním trochy soli do vody ve váze, sůl působí dezinfekčně. Různé pytlíčky s výživou se mi nikdy neosvědčily – měly by obsahovat také dezinfekční činidlo plus sacharidy, které zaručí lepší nakvétání; můžete zkusit a udělat si vlastní názor. V obchodech se životnost květin často prodlužuje umístěním do lednice – nesmí se to ale přehnat. Květiny se v lednici zdají dlouho v pořádku, po vytáhnutí na běžnou teplotu ale ty přechlazené rychle zvadnou.

Trochu jinak je to s květinami, které jsou určené na konkrétní události, jako je třeba svatba, oslava atp. Do takových výzdob by se měly používat naopak květiny už nakvetené, aby udělaly co nejvíce parády. Proto se prosím, milé nevěsty, nezlobte na svou floristku, když Vaše svatební kytice už druhý den po svatbě zcela zvadne. Nejsou to květiny pro dlouhou životnost, jsou to květiny určené pro nejlepší momentální efekt. Zvláště u kytic pro nevěsty musíme vzít v potaz, čím vším si květiny v ní obsažené musí projít – jsou uvázané nahusto u sebe, což podporuje rychlejší hnilobu, přes den jsou obvykle vystavené sluníčku a vysokým teplotám (při svatbě v létě) a je s nimi celý den manipulováno (při podpisu se položí na stůl, při focení se pokládají na zem…).

Proto si prosím květiny kupujte, aby Vám teď a tady dělaly radost a delší výdrž berte jako případný bonus 🙂

Sdílet:

Leave a Comment

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *