Floristika

Sezónní zeleň v kyticích

Zeleň, nebo taky součást kyticí a aranží, kterou používáme primárně kvůli vzhledu listů, v posledních letech prochází zajímavým obdobím. Dříve měla u nás spíše úlohu praktickou a výplňovou a to z toho důvodu, že byla cenově dostupnější než květiny a tak se s ní doháněl objem kytic. Několik let nazpět se ale odstartovala éra eukalyptu, který si všichni zamilovali a začali ho používat opravdu všude a jeho ceny šly raketově nahoru. Nic proti eukalyptu – krásně voní, je ho spousta druhů a hlavně když se jich zkombinuje víc najednou, udělá efekt vážně parádní. Proč se ale omezovat jen na pár druhů zeleně, které začínají být okoukané, používají je všichni, jsou cenově méně a méně výhodné a navíc k nám cestují až z Itálie nebo Holandska?

 

Varianta 1: K létu patří bylinky!

Bylinky  nemusíme šetřit jen pro kuchyni.  Jsou rozmanité tvarem listů i jejich barvou, snadno dostupné a jejich charakteristická vůně dotváří jedinečnost kytice. Nemám teď ani na mysli levanduli (ta se používá spíše na květy), ale třeba rozmarýn, šalvěj nebo mátu. Zkuste je jako výplň do kytic, do korsáží, na věnečky nebo rovnou celé bylinkové věnce na dveře. Přímo si říkají o kombinaci s jutou, lýkem nebo krajkou a zapadají do lučního a zahradního stylu. Seženete je na každé druhé zahrádce, případně si můžete koncem jara koupit v místním zahradnictví sazenice a dopěstovat – třeba i na balkoně.

Herbs/Bylinky
Zdroj: Pinterest

 

Varianta 2: Co les dal…

Kapradí nemusí znamenat jen kytici gerber a santin orámovaných rumorou. Naopak mnohem lépe bude vypadat vedle květin, se kterými se může setkat i v přírodě – v lese se sasankami a pryskyřníky, na zahradě s růžemi. Kvůli sytějšímu vybarvení nedoporučuji kapradí kombinovat jenom s bílou barvou, tvořil by se příliš výrazný kontrast. Přidejte radši pár dalších odstínů pro lepší pohledovou návaznost. Ideální varianta pro lesní svatby!

Fern/Kapradí
Zdroj: Pinterest

 

Varianta 3: Ostříhejte své oblíbené keře

Kolem zajímavé zeleně chodíme vlatně každý den. Kreativně se dá využít všechno kolem nás, samozřejmě pokud to není chráněné!:) Můj oblíbenec je v tomto směru tavola – krásné jsou varianty s tmavě rudými i světle zelenými listy a jako bonus i dobře vydrží. Její listy mají velikost tak akorát – v běžně velkých kyticích nejsou ani moc drobné, ani moc velké. Navíc se jedná o rychle rostoucí keř, kterému pravidelný řez prospívá.

Physocarpus arrangement
Zdroj: Pinterest

Pro další inspiraci mrkněte na nástěnku na Pinterestu zde. Pokud taky rádi tvoříte trochu jinak, než je zvykem, označte svoje dílo na Instagramu hashtagem #protišedivefloristice a inspirujte ostatní! Budu se těšit na vaše příspěvky:)

Sezónní zeleň v kyticích flover.cz

Sdílet:

Leave a Comment

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *